Çeviribilim ve Uygulamaları Dergisi
2016
Dergimizin 2018 itibariyle yayınlanacak sayılarında ULAKBİM'in uygulaması gereği yazarlardan ORCID akademisyen kimlik numarası talep edilecektir. ORCID ID hakkında ayrıntılı bilgiye bu duyuruya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

ORCID, Open Researcher and Contributor ID'nin kısaltmasıdır. ORCID, Uluslararası Standart Ad Tanımlayıcı (ISNI) olarak da bilinen ISO Standardı (ISO 27729) ile uyumlu 16 haneli bir numaralı bir URI'dir.

ULAKBİM TR Dizin sistemlerinde tanımlayıcı ID bilgilerine yer verilecektir. Standardizasyonun sağlanabilmesi ve YÖK ile birlikte yürütülecek ortak çalışmalarda ORCID kullanılacağı için, TR Dizin’de yer alan veya yer almak üzere başvuran dergilerin, yazarlardan ORCID bilgilerini talep etmeleri ve dergide/makalelerde bu bilgiye yer vermeleri gerekmektedir.

Yazar adından yapılan yayın/atıf taramalarında isim benzerlikleri, soyadı değişikliği, Türkçe harf içeren isimler, farklı yazımlar, kurum değişiklikleri gibi durumlar sorun oluşturabilmektedir. Bu nedenle araştırmacıların tanımlayıcı kimlik/numara (ID) edinmeleri önem taşımaktadır.

//orcid.org adresinden bireysel ORCID için ücretsiz kayıt oluşturabilirsiniz.